Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/selcukpe/public_html/dione/class.paginator.php on line 89
 Kubital Tünel Sendromu (Dirsekte Sinir Sıkışması) | Prof. Dr. Selçuk Peker

Kubital Tünel Sendromu (Dirsekte Sinir Sıkışması)

Kübital Tünel Sendromu, Ulnar adı verilen sinirin dirsekte sıkışması ile meydana gelir. Ulnar sinir omuzdan ele kadar uzanan, beyinle el arasında sinyaller taşımak ve el içi kaslarının kuvvetini ve hareketini sağlamaktan sorumlu sinirdir.

Ulnar sinirin sıkışması ile elde uyuşukluk, ağrı, kuvvetsizlik, adalelerde incelme ortaya çıkabilir. Kübital Tünel Sendromu dirseğini masaya yaslayarak çalışanlarda, örnek vermek gerekirse; saatçilerde daha sık görülebilir çünkü dirsek bölgesi sürekli bir travmaya, basıya maruz kalmaktadır. Kadınlarda ve genellikle genç yaş grubunda biraz daha fazla görülür.
Karpal Tünel Sendromu kadar olmasa da Kübital Tünel Sendromu da çift taraflı görülebilir.

TEŞHİS VE TEDAVİ

Sıkışma eğer hafif düzeydeyse fizik tedavi ve ilaçlarla sinir rahatlatılmaya çalışılır . Ancak EMG tetkikinde sinirin dirsekte çok sıkıştığı görülüyorsa ameliyat safhasına geçilir. Operasyonla sinire baskı yapan etrafındaki dokular, sinirin etrafını tünelden geçtiği noktada daraltan yapılar temizlenir ve sinirin rahatlığı – serbestliği sağlanır. Bu şekilde hastanın şikayetlerinin geçmesi beklenir. Ameliyat sonrası az ihtimal de olsa hastalık tekrarlayabilir. Ama hastalar yüzde 98 – 99 oranında operasyondan fayda görür.

Tedavi edilmezse zamanla sinirin fonksiyonları kaybolur, ağrılar belli bir süre sonra geçer. Fakat o bölge uyuşuk ve hissiz kalır. Bu durum da hastanın yaşam kalitesini düşürücü bir etki meydana getirmiş olur.